Skip to main content

Warszawa sprzed dekad na wystawie Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Warszawa sprzed dekad na wystawie Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z Narodowego Archiwum Cyfrowego15 lipca o godz. 14.00 na skwerze ks. J. Twardowskiego u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej zostanie otwarta wystawa plenerowa opowiadająca o życiu w Warszawie w latach 50., 60. i 70.

Zdjęcia z odbudowy Starówki, V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 r., fotoreportaż z trasy autobusu nr 132 czy słynne kolorowe zdjęcia przechodniów wykonane przy ul. Nowy Świat w 1959 r. będzie można zobaczyć przy warszawskim Trakcie Królewskim na wystawie zorganizowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Stołeczną Estradę.

Wszystkie eksponowane fotografie pochodzą ze zbioru 6000 zdjęć autorstwa Zbyszka Siemaszki, które przechowywane są w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Spośród nich wybrane zostały właśnie te dotyczące Traktu Królewskiego. – Chcemy, żeby spacerujący warszawiacy i turyści mogli udać się także na spacer w czasie i zobaczyć, jak prezentował się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Starówka w latach 50., 60. i 70. Pokazujemy jak wyglądali ludzie, jak zmieniło się miasto, czym żyła stolica – mówi Bartłomiej Kuczyński z NAC.

Zbyszko Siemaszko (ur. 1925) znany jest przede wszystkim z doskonałych fotografii architektury oraz dokumentacji codziennego życia mieszkańców stolicy. Początkowo prowadził pracownie fotograficzne w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Konserwacji Architektury Monumentalnej w Warszawie. Następnie przez wiele lat był fotoreporterem tygodnika „Stolica” (1953-69), dla którego wykonał słynne reportaże z drążenia tunelu metra na Targówku (1956), koncertu Marleny Dietrich (1964), z zalanej ulewnymi deszczami ulicy Puławskiej (1968), a także z obchodów pierwszomajowych, centralnych dożynek czy procesji Bożego Ciała w Warszawie.

Zbiór fotografii Siemaszki przechowywany w Narodowym Archiwum Cyfrowym jest już precyzyjnie opracowany i dostępny w internecie w serwisie „Zbiory NAC online”. Można w nim przeglądać m.in. portrety przedstawicieli licznych zawodów, wykonane z pietyzmem miejskie krajobrazy, liczne fotografie przechodniów oraz reportaże zarówno z oficjalnych imprez, jak i wydarzeń związanych z działalnością Kościoła.

Plan Otwarcia:
14.00 Wprowadzenie - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. dr hab. Władysław Stępniak
14.15 Sylwetka i twórczość Zbyszka Siemaszki - dyrektor NAC dr Wojciech Woźniak
14.30 Warszawa na fotografiach Zbyszka Siemaszki – Jarosław Zieliński, varsavianista

Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z Narodowego Archiwum Cyfrowego
Wystawa przy skwerze ks. J. Twardowskiego u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. Czynna od 15 do 28 lipca 2014 r.

Organizatorzy: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Stołeczna Estrada

Scenariusz, wybór fotografii, teksty: Magdalena Hartwig, Katarzyna Kalisz, Łukasz Karolewski, Bartłomiej Kuczyński

Konsultacje, projekt, realizacja: Pattern recognition

Nadesłał: Bartłomiej Kuczyński NAC

Facebook Comments Box