Skip to main content

Marcin Szala - blog

Wyodrębnianie profilu ICC z pliku TIF - Gimp 2.9

W najnowszej wersji programu Gimp 2.9 pojawiło się narzędzie umożliwiające wyodrębnienie i zapisanie we wskazanej lokalizacji profilu ICC osadzonego w pliku TIF. Do tej pory taką możliwość dawały programy komercyjne lub darmowe nie posiadające interfejsu graficznego. 

Transkrypcje, dawnych utworów muzycznych w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego została wzbogacona o nową funkcjonalność związaną z prezentacją zapisu nutowego historycznych utworów muzycznych, pochodzących ze zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Dzięki niej, oprócz możliwości przeglądania reprodukcji cyfrowej oryginalnego utworu muzycznego użytkownik może również zapoznać się z jego udźwiękowioną wersją, która powstała w wyniku transkrypcji.

Kompresja plików graficznych vs. wielkość plików.

Poniższe wykresy ilustrują wielkość plików w stosunku do stopnia kompresji w zakresie od 1 - 100. Test przeprowadzono dla formatów JPEG, PDF z kompresją JPEG2000 oraz DjVu z kompresją IW44.

Digitalizacja znaków wodnych

Od jakiegoś czasu szukałem nieinwazyjnej metody rejestracji obrazów rękopiśmiennych i starodrucznych znaków wodnych. Grube podświetlarki nie nadają się do tego celu ze względu na groźbę uszkodzeń mechanicznych. W Europie pojawiły się dedykowane konstrukcje skanerów. Jest to jednak kwestia drogiego zakupu. A co na tu i teraz?

PhotoME - podgląd i edycja metadanych w plikach graficznych

PhotoME to darmowy program przeznaczony do podglądu oraz edycji metadanych zawartych w plikach graficznych. A ściślej mówiąc wszystkich istotnych informacji jakie o pliku graficznym są zawarte: tagi Exif, IPTC-NAA, położenie GPS czy podgląd histogramu. Program oferuje sprawne przeglądanie tagów oraz ich edycji niestety bez możliwości przetwarzania wsadowego.

Polacy korzystają z bibliotek cyfrowych

Jak podaje serwis RMF.24 Polacy są największą grupą czytelników odwiedzających europejską bibliotekę cyfrową Europeana (artykuł: Polacy zapalonymi czytelnikami Europeany ). Jedna piąta wszystkich czytelników pochodzi właśnie z Polski. Jest to chyba pierwszy, tak istotny sygnał dla twórców bibliotek cyfrowych w Polsce płynący ze strony czytelników. Mamy do czynienia z bardzo nowoczesnym społeczeństwem, które zapewne oczekuje dalszego dynamicznego rozwoju dostępu do książek za pośrednictwem sieci.